Piękny, zły i twardziel. Kirk Douglas
W życiu do wszystkiego doszedł sam, a jego biografia to wzorcowy przykład spełnionego american dream, zgodnie z którym ciężką pracę dopełnia łut szczęścia. Na ekranie często kreował postaci uwikłane w moralny konflikt i rozbitków, którzy ¬– grając niekiedy wbrew zasadom – muszą odbić się od dna, wypłynąć na powierzchnię, przeżyć i wspiąć się na szczyt. Jego bohaterowie to walczący do końca, energiczni, niezłomni twardziele. Kirk Douglas, senior wśród gwiazd kina, także nie daje za wygraną i 9 grudnia tego roku świętuje setne urodziny.

Historia kina
Od taumatropu do Olive Green. Historia i rozwój kina interaktywnego
Spoglądanie na filmową rzeczywistość oczami bohatera, podejmowanie za niego kluczowych decyzji, ponoszenie konsekwencji niewłaściwych wyborów. Czy w przyszłości los kinowych postaci będzie spoczywał w rękach widza? Dzięki rozwojowi filmu interaktywnego już teraz częściowo jest to możliwe.
Historia kina
Pocałunki pod szczególnym nadzorem
Pierwsze i ostatnie, zmysłowe i niewinne, namiętne i oziębłe, mordercze i zbawienne… Ekranowe pocałunki, niemal tak stare jak kino, od zawsze fascynują, a gdy są udane i pamiętne – angażują wzmożone emocje widzów, których niepoślednią część stanowili stróże moralności. Ich niespokojne drżenie pomieszane ze świętym oburzeniem sprawiło, że większość kinematografii światowych było bądź jest objętych regulacjami związanymi także z całowaniem na ekranie. Najsłynniejsza z nich to amerykański kodeks Haysa, którego twórcy poddali całowanie namysłowi skutkującemu kilkoma przepisami, zarówno mniej, jak i bardziej szczegółowymi.

Sergio Martino: różnorodność jest esencją kina
Jego filmografia obejmuje ponad 60 tytułów. Tworzył gialli, poliziotteschi, postapokaliptyczne science fiction, a nawet komedie. Filmy te nie zdobywały uznania krytyków, ale kochała je publiczność. O włoskim kinie gatunkowym, niestosownym zachowaniu dziennikarzy, docenieniu po latach i znajomości z Quentinem Tarantino opowiada nam SERGIO MARTINO.