Call for papers nr 55

Science Fiction

CFP magazynu „Ekrany” nr 3 (55-56) / 2020

 

Ad Astra

 

Termin przyjmowania abstraktów: 14.04.2020   

Odpowiedź redakcji: 20.04.2020

Termin przesyłania gotowych tekstów: 1.06.2020   

mail: redakcja.ekrany@gmail.com

 

Zapraszamy do nadsyłania propozycji tekstów do kolejnego wydania czasopisma o tematyce audiowizualnej “Ekrany”. Publikujemy zarówno dłuższe artykuły o charakterze analitycznym, teoretycznym oraz historycznym, dotyczące szeroko pojętego medium filmowego oraz pokrewnych zjawisk audiowizualnych, jak i krótkie teksty – recenzje Odkryć, czyli wartościowych tytułów, które nie miały jeszcze swojej polskiej premiery. Zapraszamy do zgłaszania tekstów dotyczących kina współczesnego, sylwetek aktorów, seriali, historii oraz teorii kina. Interesują nas nie tyle analizy poszczególnych filmów, ile spojrzenie na kino jako zjawisko społeczno-kulturowe. Zachęcamy więc do nadsyłania propozycji z zakresu problematyki produkcji i odbioru filmu, estetyki, ideologii, społecznego funkcjonowania kina czy jego politycznych uwarunkowań.

 

Każdy numer posiada także liczący ok. 30% objętości pisma temat numeru. Tematem numeru 3/ 2020 roku jest „Science Fiction”.

W trzecim numerze „Ekranów” w 2020 roku chcielibyśmy przyjrzeć się jednemu z najpopularniejszych i najbardziej wyrazistych gatunków filmowych, jakim jest science fiction. Analizę fenomenów dotyczących filmów i seriali fantastycznonaukowych planujemy oprzeć o wątki genologiczne, estetyczne, społeczne i kulturoznawcze. Najciekawsze zdaniem redakcji kwestie prezentujemy poniżej, lecz jesteśmy otwarci również na propozycje artykułów uwzględniające inne tematy.

 

// Ponowna eksploracja kosmosu – nowe narracje o astronautach

// Gdzie ci obcy? Bestiariusz science fiction

// Retrofuturo – współczesna fantastyka w dekoracjach z minionych dekad

// Inne sci-fi? Wizje fantastycznonaukowe niehollywoodzkich filmowców

// Rewolucja genetyczna – temat zbyt trudny dla kina?

// Ludzie i światy z pikseli – wizualne lunaparki i doliny niesamowitości CGI

// Nowe utopie – potencjalność pozytywnej futurystyki

// Climate fiction, solarpunk, afrofuturyzm i pozostałe odmiany współczesnego science fiction

// Na rubieżach sci-fi – Gwiezdne wojny, opowieści superbohaterskie i inne narracje międzygatunkowe

 

Objętość tekstu w „Ekranach” to 12-24 tys. znaków ze spacjami, z wyjątkiem odkryć (4700) i recenzji książek (5000 znaków).