Instytut Sztuk Audiowizualnych UJ oraz czasopismo „Ekrany” zapraszają na:

Projekcję filmu „Repented” i spotkanie z prof. Agnieszką Piotrowską

The Nasty Woman and „Repented” – translating (postcolonial) anger into a multi-layered fiction

25 marca, godz. 15.00, sala 2.107 WZKiS UJ (ul. Łojasiewicza 4)

Tematem spotkania będzie kobiecy gniew. Jakie formy oporu wobec patriarchatu przejawia współczesne kino i czy wpływają one na rzeczywistość pozafilmową? W jaki sposób kobiecy gniew, znajdujący swój wyraz we współczesnych filmach i filtrowany przez twórczość kobiet, może przyczynić się do projektowania lepszej przyszłości? Spotkanie The Nasty Woman and „Repented” – translating (postcolonial) anger into a multi-layered fiction będzie koncentrować się kwestiach postkolonialnych i feministycznych – w tym na tematyce „wstrętnych kobiet” w kinie, podjętej w najnowszej książce prof. Piotrowskiej The Nasty Woman and the Neo Femme Fatale in Contemporary Cinema. Q&A po seansie filmu będzie moderował prof. Thomas Elsaesser. 

Repented (2019, reż. Agnieszka Piotrowska, 46 min.) – eksperymentalny film nakręcony na postawie sztuki Stanleya Makuwe Finding Temeraire, którego akcja dzieje się w niegdyś tętniącej życiem opuszczonej górniczej osadzie w Zimbabwe. Główna bohaterka, Primrose, po odbyciu 25-letniej kary w więzieniu za zabicie swego nowo narodzonego dziecka w zrywie psychotycznego epizodu, odnajduje byłego kochanka i ojca zamordowanego przez siebie dziecka, aby się z nim skonfrontować.

Agnieszka Piotrowska – brytyjska reżyserka i filmoznawczyni polskiego pochodzenia. Znana w szczególności z dokumentu Married to the Eiffel Tower (2008) opowiadającego o kobietach, których obiektem miłości są przedmioty, a nie ludzie. Interesuje się psychoanalizą i związkami filozofii i filmu. Jest autorką książek Psychoanalysis and Ethics in Documentary Film (2014), Black and White: Cinema, Politics and the Arts in Zimbabwe (2017) oraz The Nasty Woman and the neo femme fatale in contemporary cinema (2019). Pracuje na University of Bedfordshire.

Wykład i rozmowa zostaną przeprowadzone po angielsku. Film wyświetlony zostanie w oryginalnej wersji anglojęzycznej, z angielskimi napisami.
Wstęp otwarty.

*Film Repented będzie można zobaczyć także w niedzielę 23 marca w Bunkrze Sztuki: https://www.facebook.com/events/2104577886327106/