10. Międzynarodowy Festiwal Filmu Filozoficznego

logo_fff

W kwietniu 2016 roku odbędzie się w Krakowie 10. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Filmu Filozoficznego. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Miłość”. Będziemy starać się odpowiedzieć na pytania: jakie są granice miłości? Czy da się zdefiniować pojęcie kina filozoficznego? Festiwal odbywa się w dniach od 19 do 24 kwietnia.

Temat tegorocznej edycji stanowi punkt wyjścia dla naszych poszukiwań. Projekcjom filmów z całego świata, w których będziemy szukać nietypowych i nieoczywistych przedstawień miłości, towarzyszyć będę panele dyskusyjne, spotkania z ludźmi kultury, a także inne imprezy towarzyszące. Gościem specjalnym festiwalu będzie Iwan Wyrypajew. Po projekcji jego filmów odbędzie się spotkanie z twórcą. Profesor Jerzy Vetulani opowie nam o dziwnych rodzajach miłości i rozumieniu jej z punktu widzenia neurobiologa. Dla zainteresowanych kinem polskim prof. Małgorzata Radkiewicz poprowadzi panel „Obrazy miłości w kinie polskim – filmowanie jest filozofowaniem”. 23 kwietnia odbędzie się światowa premiera najnowszego filmu holenderskiej artystki Mieke Bal o Kartezjuszu Reasonable Doubt. Po tym wydarzeniu reżyserka i aktorzy spotkają się z widzami, aby porozmawiać o filmie. Oprócz poszukiwania miłości będzie także miejsce na podsumowanie poprzednich edycji oraz refleksję nad filmem w ujęciu filozoficznym. Wśród wydarzeń towarzyszących są również przewidziane atrakcje dla młodszych widzów.

MFFF charakteryzuje wysoka wartość merytoryczna połączona z przystępnością odbioru. Nie wymaga wysokich kompetencji kulturowych od swoich odbiorców, lecz pomaga je osiągnąć mi.in. poprzez skłonienie do refleksji, udział w prelekcjach, spotkaniach. Znakiem rozpoznawczym Festiwalu są dyskusję po seansach filmowych.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na stronie Festiwalu Filmu Filozoficznego