Call for papers nr 60

STAROŚĆ

 

 

CFP magazynu „Ekrany” nr 4 (60) / 2021

 

Termin przyjmowania abstraktów: 06.08.2021   

Odpowiedź redakcji: 10.08.2021

Termin przesyłania gotowych tekstów: 24.09.2021   

mail: redakcja.ekrany@gmail.com

 

Zapraszamy do nadsyłania propozycji tekstów do kolejnego wydania czasopisma o tematyce audiowizualnej “Ekrany”. Publikujemy zarówno dłuższe artykuły o charakterze analitycznym, teoretycznym oraz historycznym, dotyczące szeroko pojętego medium filmowego oraz pokrewnych zjawisk audiowizualnych, jak i krótkie teksty – recenzje Odkryć, czyli wartościowych tytułów, które nie miały jeszcze swojej polskiej premiery. Zapraszamy do zgłaszania tekstów dotyczących kina współczesnego, sylwetek aktorów, seriali, historii oraz teorii kina. Interesują nas nie tyle analizy poszczególnych filmów, ile spojrzenie na kino jako zjawisko społeczno-kulturowe. Zachęcamy więc do nadsyłania propozycji z zakresu problematyki produkcji i odbioru filmu, estetyki, ideologii, społecznego funkcjonowania kina czy jego politycznych uwarunkowań.

Każdy numer posiada także liczący ok. 30% objętości pisma temat numeru.

Tematem numeru 4/2021 jest  s t a r o ś ć.

W kwietniu Anthony Hopkins został najstarszą osobą nagrodzoną Oscarem w kategorii aktorskiej. Frances McDormand oraz Youn Yuh-jung, tegoroczne najlepsze aktorki pierwszo-  i drugoplanowa, również plasują się na podium najstarszych w historii laureatek swoich kategorii. W ostatniej dekadzie akademickie studia nad starością rozkwitły, starając się nadążyć za starzejącym się społeczeństwem i wynikającymi z tego przemianami społeczno-kulturowymi. Badacze i badaczki audiowizualności zwracają uwagę na eksplozję „siwiejącego” mainstreamu i „srebrzyste tsunami” w popkulturze. To nie tylko nomen omen białawe odcienie włosów, dumnie noszone przez walczące z ageizmem gwiazdy, takie jak Jane Fonda, Diane Keaton, Helen Mirren czy Glenn Close, lecz także intensyfikacja marginalizowanych lub tabuizowanych wcześniej tematów i reprezentacji.

W poświęconym starości numerze „Ekranów” chcemy dokładniej przyjrzeć się źródłom i konsekwencjom tej zmiany. Interesują nas rozmaite wymiary starości w kontekście kultury audiowizualnej, również te wykraczające poza ramy reprezentacji ekranowych. Starość bowiem dotyka nie tylko twórców i twórczynie po obu stronach kamery, lecz także nas widzów. Upływ czasu wpływa ponadto na samo medium filmowe, którego rozmaite inkarnacje starzeją się szybciej niż inne dziedziny sztuki i rozrywki. Zachęcamy więc do nadsyłania artykułów charakteryzujących lub problematyzujących trudne do przecenienia znaczenie szeroko rozumianej starości w kulturze audiowizualnej. Najciekawsze zdaniem redakcji zagadnienia prezentujemy poniżej, jednak jesteśmy otwarci również na propozycje tekstów podejmujących inne tematy.

// „siwiejący” mainstream – aktorzy-seniorzy na pierwszym planie

// siedem kobiet w różnym wieku – genderowe konteksty starości

// niezniszczalni  –  starość a kino gatunków; druga młodość gatunków filmowych

// miłość, seks i viagra – przełamywanie tabu

// starość poza kinem i serialem – reklama, programy telewizyjne i kultura wizualna

// „OK, boomer”? – filmowa twórczość reżyserów-seniorów

// starość a choroba – nowe wymiary reprezentacji

// dojrzali widzowie – kinowa aktywizacja seniorów i wzrost znaczenia tej grupy odbiorczej

// emerytura? Nie, dziękuję – (r)ewolucja w światowym star systemie

// męski kryzys wieku średniego w XXI wieku

// kino jako 126-latek – wszystkie „śmierci” filmu i przestarzałość różnych mediów ekranowych (celuloid, projektor, wideo, DVD)

// prafilm i inne czasy – starzenie się języka kina; zramolałe konwencje i filmowe archaizmy

// starość/młodość na wyciągnięcie ręki – nowe możliwości charakteryzacji w dobie cyfrowej

// ageizm w przemyśle filmowym; kult młodości w kinie

// obrazy starości w animacjach i filmach dla młodych widzów; starość jako temat kina dokumentalnego

// starość a nienormatywność – dyskursy mniejszościowe